Díky karanténě mám zase čas navázat tam, kde jsem skončila a konečně se věnovat zase všem těm klasickým zákuskům, které jsem měla naplánované – takže konečně přijdou na řady i ty ostatní a už se na to hrozně těším! Tuhle sérii jsem měla naplánovanou dlouho a mrzí mě, že jsem jsem to vše nezkompletovala, ale teď pujdu konečně na to. Už mám hotové indiánky a rakvičky, ty mám už na blogu, tak na ně koukněte. Ještě mám nafocené malinové laskonky a kremrole a snad příští týden se vrhnu na větrníky a na sachr nebo pařížák, to ještě uvidím 🙂 Musím ale dělat ještě velikonoční recepty, klasicky zase na poslední chvíli, tak to snad vše stihnu! Po této sérii se chystám na sérii novou a to budou klasické francouzské dezerty a už se na to hrozně těšim! Chtěla bych taky sepsat návody i s fotopostupy na různé typy těst a krémů, ale to je vše až za hodně dlouho, tak mi držte palce a šup na recept!
Věnečky jsou už od malička můj nejmilovanější zákusek, mohla bych se jimi ládovat od rána do večera, takže je jasné, že tohle byla při pomyšlení na klasické zákusky moje jasná první volba. Už je mám nafocené totiž pěkně dlouho, jen se mi nechtělo sepisovat recept 😀
Na těsto:
- 125 ml vody
- 125 ml mléka
- 145 g hladké mouky
- 100 g másla
- Cca 5 vajíček
- Špetka soli a krupicového cukru
Na vanilkový krém:
- 4 žloutky
- 120 g krupicového cukru
- 40 g škrobu
- 400 ml mléka
- 40 g másla
- 1 vanilkový lusk či lžička vanilkové pasty
Na máslový krém:
- 30 ml rumu
- 125 g másla
Na polevu:
- 200 g cukru moučka
- 20 ml citronové šťávy
- 20 ml rumu
Nejprve si připravíme krém, aby nám stačil vychladnout. V misce smícháme žloutky, cukr a škrob, pokud je směs až moc tuhá, můžeme přidat trošku mléka. Mléko společně s vanilkou nalijeme do kastrůlku a pomalu přivedeme k varu. Když se mléko vaří, přilijeme ho k připravené žloutkové směsi, kterou při vlévání stále mícháme. Směs poté přelijeme zpět do rendlíku a pomalu přivedeme k varu,
je však nutné mléko neustále míchat, aby se nám nepřichytilo. Vaříme tak 5 minut, aby krém zhoustnul a vypařila se chuť škrobu. Poté odstraníme z plotny a vmícháme 40 g másla. Nakonec krém přetáhneme potravinářskou fólií tak, aby se zcela dotýkala povrchu náplně, necháme vychladnout a poté přesuneme do lednice.
Nyní připravíme odpalované těsto. Mléko společně s vodou, špetkou soli, cukru a máslem vložíme do kastrůlku a pomalu zahříváme. Když se směs vaří, přisypeme najednou veškerou mouku a mícháme, dokud se nevytvoří hladké, kompaktní a tuhé těsto, které drží v jedné kouli a samo se odlepuje od stěn. V tuto chvíli odstavíme z plotny, vložíme do mísy a začneme robotem či ručním šlehačem šlehat. Postupně přidáváme jednotlivá vejce, vždy počkáme, až se každé zašlehá. Je možné, že nebudeme muset použít všech pět vajec či naopak budeme muset použít jedno navíc. Těsto má mít takovou konzistenci, aby drželo tvar, ale zároveň nesmí být tak husté, aby nešlo stříkat zdobícím sáčkem na plech. Troubu předehřejeme na 180 stupňů a plechy vyložíme pečícím papírem Těsto přesuneme do zdobícího pytlíku se zdobící řezanou špičkou a tvarujeme na plech věnečky, měli bychom jich mít tak 25, pokud děláte klasické velké.
Vždycky uděláme pouze jedno kolečko těsta, nedělám dvojité do výšky, věnečky by nebyly hezké. Vytlačujeme těsto spíše pomalu, aby věnečky byly vyšší, v troubě hodně nabydou, nebojte, proto je také na plechu dáme raději dál od sebe. Pečeme 20-25 minut či dokud nebudou zlaté až hnědé, pokud je vyndáme moc brzo, opět spadnou, takže ani troubu po celou dobu neotevíráme a pečeme vždy pouze jeden plech. Když je těsto upečené, vyndáme ho z trouby a necháme vychladnout.
Nyní se vrhneme na závěrečnou přípravu krému. K připravenému studenému vanilkovému krému přidáme 125 g másla a rum na polevu a začneme šlehat. Šleháme tak dlouho, dokud se máslo zcela nezapracuje do krému a ten nezačne houstnout. Šleháním máslo zbělá, nabyde a rozvoní se, tak se krém hezky zahustí a bude opravdu tuhý a našlehaný, ale zároveň lehký, trvá to asi 10 minut. Mezi tím si prořízneme jednotlivé věnečky. Takto tuhý vyšlehaný krém přesuneme do zdobícího sáčku s trezírovací špičkou a spodek věnečků krémem naplníme a přiklopíme horní částí.
Nakonec si uděláme polevu. Moučkový cukr smícháme s rumem a citronem a jednotlivé věnečky ozdobíme. Buď je můžeme namáčet nebo použít mašlovačku, to mi přišlo daleko lepší, ale nechám to na vás. Hotové věnečky uchováváme v lednici 😊 Dobrou chuť!