VELIKONOČNÍ PIŠKOTOVÝ BERÁNEK

Velikonoce se neúprosně blíže, a i když letos se ponesou v poněkud netradičním duchu, i tak si to můžeme udělat hezký, žejo! A já i tento rok připravuji pár receptů 😊 Beránek je klasika a k Velikonocům společně s mazancem neodmyslitelně patří, je ale několik variant, z kterých můžete vybírat. Vlastně můžete udělat téměř jakékoliv buchtové těsto do tvaru beránka, ale mezi ty základní si myslím patří třený, piškotový, kynutý a tvarohový, kterého jsem dělala právě minulý rok.

Tento beránek je dalším receptem ve spolupráci si eshopem 4cook, kde právě tuto formu můžete najít. Je od všemi oblíbené značky Nordic Ware a musím říct, že jsem s ní moc spokojená, je lehká a beránek jde vždy vyklopit, což bývá často kamenem úrazu. Dlouho jsem hledala nějakou hezkou, oboustrannou, a hlavně bezproblémovou formu a konečně jsem ji našla! 😀

Na menšího beránka budete potřebovat:

  • 5 vajíček
  • 5 lžic polohrubé mouky
  • 5 lžic cukru
  • Půl lžičky kypřícího prášku
  • Špetka soli

+ moučkový cukr na ozdobu


Nejdřív si předehřejeme troubu na 180 formu na beránka pečlivě celou i s okraji vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Oddělíme si bílky od žloutků. Žloutky si poté vyšleháme s cukrem do světlé pěny – ta musí být skoro až do bíla. Ve vedlejší míse vyšleháme tuhý sníh, poté ho opatrně stěrkou do žloutků zapracujeme, ty pouze podebíráme, pracujeme velmi opatrně, aby nám sníh nespadl. Nyní přidáme postupně po jedné lžíci mouku a vždy řádně a opět opatrně zamícháme. Nakonec přidáme špetku soli a půl lžičky kypřícího prášku. Hladké a našlehané těsto nalijeme do spodní části formy, uhladíme, přiklopíme druhou částí a dáme na plechu do předehřáté trouby péct na 45 minut. Po uplynulém čase vyndáme beránka z trouby, odklopíme horní část a zkontrolujeme, jestli je již zlatavý. Pokud ne, opět ho přiklopíme a pečeme dozlatova. Když je beránek hezky zlatavý, necháme ho lehce vychladnout ve formě, poté ho vyklopíme a necháme zcela vychladnout. Podáváme pocukrovaného moučkovým cukrem. Pokud chceme, můžeme mu udělat i oči z hřebíčků nebo kousků čokolády, polít ho celý čokoládou nebo mu dát mašličku kolem krku, to už záleží na nás.